Przedstawicieli jakich zawodów jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>Przez ostatnie lata przedsiębiorstwa mają naprawdę duże problemy ze znalezieniem pewnych ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy ma taki problem około 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce w wielu państwach, zaś nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Bierze się to kilku powodów i z pewnością z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z zatrudnieniem mają obecnie przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, ale też specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, stawiającym wśród mocno poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy jest trudne, to w praktyce w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest bardzo duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Tak więc są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, spawacze i operatorzy wózków widłowych. W każdej z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje oraz hotele również nie będą miały prosto jeśli mają w planach zatrudnić rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zauważyć można w dużej ilości branż bardzo dużą rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności będą zwiększone wynagrodzenia.