Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie miesiące to naprawdę dobra sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w technologicznych branżach, w nich już od kilku lat ludzie mają świadomość tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz również dla naszej gospodarki, którą może rozruszać wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają pozapłacowe dodatki, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczyć do nich między innymi można sportowe karty, prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie jest obserwowany regularny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w tym roku liczba osób nie mających stałego zatrudnienia może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo opinii wielu osób, technologiczny rozwój i zwiększająca się automatyzacja nie wpływają zbyt mocno na poziom bezrobocia. Tego typu hasła słyszy się często od dziewiętnastego wieku, a cały czas mimo używania ogromnej ilości najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.