Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie kilka miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Z pewnością tego typu sytuacja jest widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracownicy mają świadomość tego, że to oni dyktują warunki. Lecz dość podobna sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Taka sytuacja jest korzystna nie tylko dla samych pracowników, ale także dla naszej gospodarki, jaką będzie napędzał wzrost pensji. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć dodatkowe benefity, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, opiekę medyczną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co interesujące, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się ciągły wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ogólna ilość osób bez stałej pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez licznych osób, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na ilość bezrobotnych. Tego typu hasła często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a w dalszym ciągu mimo pojawienia się ogromnej ilości najróżniejszych maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie pewnych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.